İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilciliğimiz ve Dev Sağlık-İş İstanbul Şubesi: Geçinemiyoruz, Promosyon Anlaşmaları Enflasyona Göre Revize Edilsin!

Facebook
Twitter
WhatsApp

İstanbul Şişli Şube Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilciliğimiz ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) İstanbul Şubesi dün Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde “Geçinemiyoruz, promosyon anlaşmaları enflasyona göre revize edilsin, bir an önce ödensin” açıklamasında bulundu.

Hastane önünde açıklama yapan Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcimiz Yaprak Kaşak Kuçat, artan enflasyon oranlarına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Satın alma gücümüzde ciddi oranda bir gerileme yaşanıyor. 21 Haziran öncesinde birçok ilde 3 ila 5 yıl arası yapılan banka promosyon sözleşmeleri ile çalışanların eline 4 ile 7 bin TL arası ek gelir geçerken yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 3 yıl için 30 ila 40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu durumdan kaynaklı çalışanlar hak kaybına uğruyor.Enflasyon artışına rağmen banka tarafından promosyon ödemesinde bir artış yapılmıyor. İktidar, Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete sözleşmede olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesine karar verdi. Biz biliyoruz ki ekonomik kriz koşullarında sermayeyi korumak adına almış olduğu bu kararın benzerinin emekçiler lehine de promosyon anlaşmaları için alınabilir. Sağlık emekçileri olarak aldığımız ücret enflasyon karşısında mum gibi eridi. Her geçen gün daha da yoksul bir hale geldik. Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankanın elde ettiği karda payımızı istiyoruz.”

Kuçat, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini ise şöyle sıraladı:

“*Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır.

*Hükümetin memur maaş zamlarında yaptığı gibi 6 aylık enflasyon farkının promosyon sözleşmelerinde de uygulanması istiyoruz.

*Enflasyonun belli bir oranı aşması durumunda promosyon sözleşmesinin süresi dolmadan cezai şart olmadan yenilenmesini istiyoruz.

*Promosyon sözleşme yılının üç yılı geçmemesini istiyoruz.

*Promosyon anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılmasını ve iş kolunda ki emekçiler adına tüm sendikaların süreci takip etmesinin sağlanmasını istiyoruz.”

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]