Amed Şubemiz KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve Genel Mali Sekterimiz Tayyar Özcan’ın da katılımıyla, 3 Ekim’de Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yemekhane boykotu yapan üyelerimize ve sağlık emekçilerine yönelik silahlı saldırıya ilişkin yemek boykotunun üçüncü gününde Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama gerçekleştirdi.

KESK Amed Şubeler Platformu’nun da destek verdiği eylemde açıklama yapan Amed Şube Yöneticimiz Gülhan Tekin şöyle konuştu: “Özelleştirilen yemekhaneler pandeminin başından itibaren enflasyonun da yükselmesiyle birlikte sağlıklı beslenmeden uzak, düşük porsiyonlu ve kalitesiz hizmet vermeye başladı. Hastanenin mevcut başhekimi tüm görüşmelerde her zaman yemekleri savunur pozisyonda oldu. Muhatabımız kendisi olmasına rağmen,  bizi sürekli yemek şirketiyle karşı karşıya getirdi. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda boykot kararı aldık. Günlerce yemek şirketinin tehditlerine maruz kaldık, olay günü de yemekhane önünde bilgilendirme yapan arkadaşlarımız silahlı ve fiziki saldırıya uğradı. İdarecilerin hedef gösteren tavırları nedeniyle iki emekçi grup karşı karşıya getirildi. Kendileri de sağlık personeli olan şirket çalışanları ile derdimiz yoktur. Asıl sorunumuz, iki emekçi grubu karşı karşıya getiren bu sistem ve idarecilerledir. Sağlık emekçileri olarak, bu sistem tamamen düzelinceye ve gerçek suçlular hesap verinceye kadar eylemlerimize, hem emekçilerin hem de hastaların kaliteli yemek erişimi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Baskılar, tehditler, hedef göstermeler geri attıramaz ve mücadelemizden vazgeçiremez.”

Tekin’in ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kaplan Yeşil ise “Bu saldırılar değil bizlere geri adım attırmak, doğru bildiğimiz bu mücadeleyi daha da büyütme azmi getiriyor. Burada başlatılan yemek boykotu, yemekler insanca yaşamaya yetinceye, sağlıklı bir şekilde önümüze gelene kadar, sermayedarları genel emek düşmanı politikalardan vazgeçirinceye kadar sürecek. Bu anlamda hukuksal mücadelemiz ve alandaki mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz. SES’imiz asla kısılmayacak. İyi ki var mücadelemiz” diye konuştu.

Açıklama “Tehditler bizi yıldıramaz” sloganıyla sona erdi.

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]