KESK Antalya Kadın Meclisi: Öz Savunma Haktır, Yargılanamaz! İstanbul Sözleşmesi Uygulansın

Facebook
Twitter
WhatsApp

KESK Antalya Kadın Meclisi düzenlediği basın toplantısında öz savunma yaptığı için tutuklanan kadınların serbest bırakılmasını ve İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmasını istedi.

Açıklamayı yapan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol şöyle konuştu: “Kadınlar olarak katledilmeden, şiddete maruz kalmadan yaşamak istiyoruz.  Bunun için de 6284 sayılı yasanın ve bu yasanın uygulanmasının teminatı olan İstanbul Sözleşmesinin etkin bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz. İstanbul sözleşmesi etkin uygulansaydı Antalya’da Melek İpek, Mersin’de Alime Toprak, Ankara’da Nimet Aygün hergün şiddet ve işkence görmeden çocuklarıyla daha özgür ve korkusuz yaşıyor olacak, cezaevini hiç tanımıyor olacaktı. Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur. Öz savunma hakkını kullanan tüm kadınlarla birlikte Melek İpek, Alime Toprak ve Nimet Aygün tahliye edilmeli, kendilerine ve çocuklarına devlet tarafından derhal güvenli bir mekan sağlanmalıdır. Fiziksel ve psikolojik tedavileri üstlenilmeli, bütün ihtiyaçları karşılanmalıdır.”

Devrim Mol bu taleplerinin karşılık bulması için KESK’li kadınlar olarak taleplerini içeren dilekçeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’na göndereceklerini ifade etti.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]