Eskişehir Şubemiz, Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “Çifte kıskaç; salgın ve yoksulluk. Sağlık emekçileri insanca yaşamak istiyor” açıklamasında bulundu.

Hastane bahçesinde yapılan eylemde Şube Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Eskişehir Şube Eş Başkanımız Birtürk Özkavak şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde açıklananTÜİK verilerine göre Aralık ayında Tüketici fiyat Endeksi (TÜFE) aylık % 1,25 artmış,  yıllık enflasyon % 14,6 olmuştur. Buna göre “toplu sözleşme” gereğince maaşları 2020 yılının ikinci altı aylık dilimi için %4 artırılan kamu emekçilerinin ve emekliklerinin maaşlarına %4.36 enflasyon farkı yansıtılacaktır. Ardından 2021 yılının ilk altı ayı için %3 maaş artışı yapılacaktır. Yani 2021 yılı milyonlarca kamu emekçisi ve emeklinin maaş artışı sadece %7.36 olacaktır.  Böylece milyonlarca kamu emekçisi, işçi,  emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu perdeleyen rakamlarla, sahte verilerle bir kez daha açlığa mahkum edilmek istenmektedir. Pandemi ile hayat pahalılığının arttığı, iğneden ipliğe zam yağmurunun devam ettiği koşullarda 5 milyonu aşkın kamu emekçisinden ve emekliden önümüzdeki yılı sefalet oranlarında maaş artışları ile geçirmesi beklenmektedir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin salgın boyunca yaşadığı büyük travmayı defalarca paylaştık. Salgının getirdiği yaşam tehdidi ve ağır çalışma koşullarını duymayan görmeyen kalmadı. Salgın ve süreçte devam eden ekonomik kriz işçisinden esnafına emeklisine kadar milyonlarca emekçiyi yoksullaştırmış iğneden ipliğe yapılan zamlarla hayat çekilmez hale gelmiştir. Gerçek enflasyonun %40 ları bulduğu bu koşullarda bu zamları kabul etmiyoruz. İşbirlikçi yandaş sendikanın marifetiyle % 3 + enflasyon farkı olarak imzalanmış bulunan  toplu sözleşmenin hükmü kalmamıştır. Hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarındaki sağlık emekçilerinin ek ödeme –performans ödemeleri ise büyük bir adaletsizlik kaynağı olmaya devam etmekte zaten aylardır da ödenmemektedir Artık bu toplu sözleşmeye imza atanlara hak ettikleri cevabın verilme zamanı gelmiştir. Artık gerçek sendika SES in yeniden örgütlenme büyüme y zamanıdır. Ancak o zaman taleplerimizin gerçekleşeceği yoksulluktan kurtulacağımız ortadadır. Bugünden itibaren tüm işyerlerinde taleplerimizi dile getireceğiz. Bugünden itibaren bir kez daha tüm iş yerlerinde emekçilere seslenerek mücadeleye çağıracağız.

Acil Taleplerimiz

  • Çoktan hükmünü yitiren, 2021 yılı için maaşlarımızda %3+%3 artış dayatılan “toplu sözleşme”nin derhal yenilenmelidir.
  • Hiç vakit kaybetmeden yapılacak toplu sözleşme ile maaşlarımızın yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artırılmalıdır.
  • Performans sistemi kaldırılarak temel maaşlarımız en az %50 arttırılarak tek kalemde ödenmelidir.
  • Yıllardır süren Gelir Vergisi adaletsizliğine son verilmesi için:  Asgari ücretin vergi dışı bırakılması,   Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesintinin birinci vergi diliminde sabitlenmesi, sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediğimiz vergilerin gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.
  •  Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderlerinin pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır.
  • Temel tüketim maddelerinde KDV’nin sıfırlanmalıdır.
  • Pandemi süresince yaşanan tüm eşitsiz adaletsiz ek ödemeler herkese tavandan düzenlenerek haksızlıklar giderilmelidir.
  • Covid-19 Meslek hastalığı sayılarak ayrımsız tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için uygulanmalı geçmişe doğru tüm mağduriyetler giderilmelidir.

Bu talepler ile önümüzdeki günlerde tüm işyerlerimizin önünde basın açıklamaları yapacağız tepkimizi dile getireceğiz. Bu amaçla tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini mücadeleye ve sendikamıza çağırıyoruz.”

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]