Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Mersin’de yaşanan sel felaketi ile ilgili olarak Mersin Şubemizde basın toplantısı düzenledi.

Platform adına ortak açıklamayı yapan Mersin Şube Eş Başkanımız Yılmaz Bozkurt şöyle konuştu: “Mersin’de 6 Ocak Pazartesi akşamı etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağış sel felaketine neden oldu ve iki vatandaş hayatını kaybetti. Sel felaketinin etkisiyle Erdemli’de meydana gelen heyelanda baraka türü bir evde kalan üç kişi toprak altında kaldı. İki kişi belediye ekiplerinin çalışmalarıyla kurtarılırken 60 yaşındaki İbrahim Özgel hayatını kaybetti. Mut’ta da menfeze düşerek kaybolduğu ihbarı yapılan 34 yaşındaki Yunus Gök‘ün cansız bedenine sabah saatlerinde ulaşıldı. Sel nedeniyle çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katlarını su bastı, bazı caddeler trafiğe kapandı, bazı bölgelerde ekili dikili tarım alanları sular altında kaldı. İlimizde ve ülke genelinde yaşanan bu sel felaketinin sorumluları doğayı ve çevreyi rant uğruna talan eden siyasi iktidarların politikalarıdır. Çarpık kentleşme, yeşil alanların tahrip edilerek imara açılması, dere yataklarının tahrip edilmesi gibi yıllardır uygulanan yanlış ve çarpık kentleşme politikaları AKP iktidarı döneminde de devam etmiştir. Sel felaketlerinin bu yanlış politikaların bir sonucu olduğu unutulmamalıdır. İlimizde yaşanan sel felaketinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bütün belediye başkanları ve belediye personeli felaket süresince sahada çalışmaların başında bulunarak bu süreci en az hasarla atlatmak için büyük bir caba harcamışlardır. Kimi art niyetli çevreler geçmiş yıllarda yaşanan sel felaketi görüntülerini sosyal medyadan yayımlayıp Mersin Büyükşehir belediyesini yıpratmaya çalışırken, kimi kesimler valiliğin ve merkezi idareye bağlı kurumların sorumluluğunu unutturmaya çalışmışlardır. Unutulmamalı ki 31 Mart–23 Haziran 2019 seçimlerinde birçok büyükşehir belediyesi seçimlerini kaybeden AKP iktidarı yerel hizmetlerin yürütülmesini engellemek ve belediyeleri başarısız göstermek için devlet bankalarından belediyelerin kredi kullanmalarını bile engellemiştir. Günler öncesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “kırmızı kod” uyarısı yaptığı Mersin’de Pazartesi geceden beri metre kareye 165 kg yağan yağmur ve fırtınada iki vatandaşın hayatını kaybetmesine rağmen ilimizde afet ilan edilmemesi, aciliyet taşıyan kurumlar dışında kalanların tatil edilmemesi, AKP iktidarının ve valiliğin bu konularda basiretsizliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu kadar vahim tabloda bile okulların tatil edilmemesi, ilk ve ortaokullarda ki minik çocukların sularla dolmuş yollarda servis araçlarına mahkûm bir şekilde okul yollarına düşmesi, her tür faciaya açık hale gelmeleri affedilebilir gibi değildir. Tüm Türkiye medyası bu haberi yaparken, meteorolojinin günler öncesi uyarısına rağmen Valiliğin hiçbir tedbiri ve açıklaması yoktur. Yine AKP iktidarı da benzeri bir duyarsızlık içindedir.

Adeta her şey büyükşehir belediyesinin sırtına yıkılmış ve tepkilerin odağına belediye otursun gibi bir yaklaşım sezilmektedir. Gerekçe ise tek planlı çalışmanın büyükşehir belediyesinin MESKİ ve ilçe müdürlükleriyle kurduğu kriz masası tarafından yürütüldüğüdür. Mersin ilimizin, halkımızın içine düştüğü bu sıkıntılar karşısında, ilgisiz ve tedbirsiz kalan AKP iktidarını ve valiliği protesto ediyoruz. Mersin’de yaşanabilecek sel felaketlerine karşı derelerin ıslahı, alt yapının yeterli hale getirilmesi, doğa ve çevrenin korunması gibi konularda büyükşehir belediyemiz ve konularında uzman olan kurumlar ile birlikte yapacakları çalışmalar ile bu sorunun Mersin gündeminden çıkacağını düşünüyoruz. Mersin Valiliği ile bu alanda görevli kurumları görev ve sorumluluğa davet ediyoruz. Mersin’de yaşanan sel felaketinden dolayı ilimiz afet bölgesi ilan edilerek, sel felaketinde zarar gören tüm kesimlerin zararları karşılanmalıdır. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak kriz masasının yönlendirmesiyle üzerimize düşen her tür çalışmaya hazır olduğumuzu, halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Mersinimize geçmiş olsun.”

 

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]