Mersin’de 17 Kasım Cumartesi günü Mersin Kadın Platformu’nun çağrısı ile ‘Kadınlar Birlikte Buluşması’ gerçekleştirildi. Mersin Tabip Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda kurumdan kadınlar, kadın örgütleri, LGBTİ örgütleri,  bağımsız kadınlar ve Mersin HDP Milletvekili Fatma Kurtulan katıldı. ‘Kadınlar birlikte güçlü’, ‘Yaşasın Kadın Dayanışması’ yazılı dövizlerin olduğu salon tamamen doldu.

Toplantıda ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ hakkında kısa bir aktarımdan sonra,içinde bulunduğumuz dönemde kadın hareketinin karşı karşıya kaldığı sorunlar, kazanılmış haklara yönelik saldırılar, mücadele zeminleri ve ‘nasıl bir kadın mücadelesi’, ‘nasıl bir birliktelik’ üzerine tartışmalar yürütüldü. 8 Aralık’ta yeniden buluşma kararı alındı.

‘Kadınlar Birlikte Güçlü, gecen yıl İstanbul’da 8 Mart’a doğru giderken 200 kadının buluştuğu bir toplantıda  ‘Tek başına olmaz, Hayır! Kadınlar birlikte güçlü’ kampanyası ile önce bir slogan olarak ortaya çıktı. Daha sonra bu slogan gerçek bir birlikteliğe dönüşerek, ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ çağrısı ile pek çok kampanya ve eylem gerçekleştirildi. Kadınlar Birlikte Güçlü adı altında İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye Buluşması öncesinde, pek çok ilde ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ buluşmaları düzenleniyor. 17 Kasım’da Mersin, Adana ve Kocaeli’de ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ buluşması gerçekleştirildi. Kadınlar Birlikte Güçlü 25 Kasım’da da kadınları Antakya toplantısına çağırıyor.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]