KESK’li Kadınlar: 8 Mart’ta Mersin’de Alanlardayız

Facebook
Twitter
WhatsApp

Mersin’de KESK’li kadınlar 8 Mart taleplerini ve eylem etkinlik programını şube binamızda yaptıkları toplantıyla basınla paylaştı.  KESK’li kadınlar adına açıklama yapan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Elif Yaşar, “Bu 8 Mart’ ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla ayrımcılığa, şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda itirazlarımızı,  sözlerimizi ve taleplerimizi buluşturarak ‘başka bir dünya mümkün’ çağrısını yenileyeceğiz” diye konuştu.

KESK’ li kadınlar olarak büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 Mart’ta yine alanlarda olacaklarının altını çizen Yaşar, iş yerlerinde emeğin, iş güvencesinin ve eşitliğin sağlandığı çalışma koşullarının yaratılması için kadın emekçilerle bir araya gelerek, örgütlenerek, 8 Mart’ ta alanları en geniş kadın kitleleriyle buluşturmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Yaşar sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl Emek, Eşitlik ve Barış Hakkımızın Peşindeyiz şiarıyla gerçekleştireceğimiz 8 Mart kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü etkinlikleri çerçevesinde;

*Şubat’ın son haftası 8 Mart programımızı açıklayarak tüm kadınları 8 Mart’a çağırıyoruz.

*6 Mart salı günü kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere tacize, tecavüze, çocuk istismarına, hayatın her alanında ikincilleştirilen kadın kimliğine ve kadın emeğine kulağını, gözünü kapayan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya KESK’li kadınlar olarak yazdığımız ortak mektubumuzu göndererek, ASPB’nın cinsiyetçi politikalarını teşhir edeceğiz.

*8 Mart günü tüm illerde kadın platformlarıyla, emek -meslek örgütlerinden ve siyasi partilerden kadınlarla, eşitlik, özgürlük ve barış isteyen tüm kadınlarla birlikte alanlarda olacağız. Ayrıca, ülkemizde OHAL grev yasaklama bahanesi olarak kullanılırken,  dünyanın çeşitli ülkelerinde 8 Mart kadın grevi örgütleyen kadınları bulunduğumuz her yerden selamlayacak, dayanışma amaçlı uluslararası grev metnini okuyarak destekleyecek ve destek açıklamalarımızı 8 Mart akşamı sosyal medya aracılığıyla kız kardeşlerimize ulaştıracağız.

*Tüm bunların yanında baskı ve şiddet ortamını arttıran, en büyük travmanın, en ağır sonuçların yine kadın ve çocuklar tarafından yaşandığı savaş politikalarına karşı’ ‘kadınlar neden barış istiyor’ başlıklı kadın buluşmaları gerçekleştirerek, barış ısrarımızı yenileyeceğiz. Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. Vardık, varız, var olacağız. Yaşasın kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü! Yaşasın 8 Mart! Jin, Jiyan, Azadi”

 

 

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]