KHK’larla bugüne kadar 100 binin üzerinde kamu emekçisi hiçbir gerekçe gösterilmeden, savunma hakkı tanınmadan kamu görevinden çıkarılmıştır. Kamu görevinden ihraç kararlarına karşı etkili bir iç hukuk yolu olmadığı çok kısa süre içerisinde açığa çıkmış, ihraç kararlarına karşı açılan davalarda İdare Mahkemeleri Türkiye genelinde incelemeksizin ret kararları vermiş, kararların çoğunluğu itirazlara rağmen esasa girilmeden Bölge İdare Mahkemeleri tarafından onaylanmıştır.  son olarak aylar sonra oluşturulan ama  nasıl çalışacağı konusunda hiçbir bilgi paylaşımı yapılmayan ‘İhraçlar Komisyonu’ kurulmuştur.

OHAL süresince sayıları yüz bini aşan ihraçlar ve pek çok hak ihlallerine yol açan diğer uygulamalar ile pek çok yurttaşımız, en temel haklarından mahrum bırakılmıştır.Kamu emekçilerine yönelik işletilen ve Türkiye tarihinde benzeri görülmemiş bu hukuksuz ihraçlar, binlerce kamu emekçisi, aileleri ve kamuda sunulan hizmetler açısından geri dönülemeyecek, onarılamayacak zararlar doğurmaktadır.Karşı karşıya olunan hukuksuzluklara itiraz eden, demokratik haklarını kullanmak ve taleplerini duyurmak isteyen kamu emekçileri ise kolluk güçlerinin şiddeti ile bastırılmaya çalışılmaktadır.

OHAL KHK’leri ile görevlerinden ihraç edilen binlerce insandan ikisi olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça da onlarca kez gözaltına alınıp, şiddete maruz kaldıktan sonra Yüksel Caddesi’nde başladıkları oturma eyleminin 196., açlık grevlerinin 76. gününde tutuklanmıştır. Nuriye ve Semih’in başlattığı açlık grevi bugün itibariyle 153. gününe ulaşmıştır. Sağlık durumları son derece kritik bir aşamaya gelmiştir. Tutuklanmadan önce Nuriye ve Semih’in sağlık durumlarının takibini TTB ve SES üyelerinden oluşan bir sağlık heyeti yapıyordu; Nuriye ve Semih cezaevine girdikten sonra da sağlık durumlarının aynı sağlık heyeti tarafından takip edilmesi için başvuruda bulunmuşlar, ancak bu talepleri karşılanmamıştır. Yine sağlık heyetinde yer alan sağlıkçılar da Nuriye ve Semih’in sağlık durumlarını takip etmek için talepte bulunmuş, onların talebi de reddedilmişti. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumları son derece kritik bir aşamadadır. Kaybedilebilecek vakit yoktur. Yaşam hakkını korumak, kamuoyu vicdanında onulmaz yaraların açılmasına,  izin vermemek, için Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilmelidir.

İNSANI YAŞAT Kİ, DEVLET YAŞASIN şiarı gereği ,Tek talepleri işlerine iade edilmek olan NURİYE ve SEMİH’hin bu istekleri hükümet yetkilileri nezdinde dikkate alınmalı ve 154. günle birlikte açlık grevlerinde girdikleri kritik seviye gözetilerek acilen serbest bırakılmalıdır.Kamu Emekçiler Sendikası Konfedarasyonu KESK olarak her zaman ve koşulda insanca yaşam hakkını savunmaya, üyelerimiz başta olmak üzere, haksızlığa uğrayan hiçbir emekçiyi yalnız bırakmamaya devam edeceğiz.

OHAL derhal kaldırılmalı, KHK’larla işlerinden edilen emekçiler işlerine iade edilmeli 09.08.2017

 

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]