Dün gece ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gay barda düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, en az 53 kişi de yaralandı. Tamamen sivillerin bulunduğu yerlere yönelik bu insanlık dışı ve nefret suçu saldırıyı kınıyor, yaşamlarını yitirenlere başsağlığı, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin tüm dünyada silahlı çeteler üzerinden oluşturulan zeminde, savaş politikalarıyla geldiği nokta tüm insanlığı tehdit etmekte, insanlık değerlerine yönelik suçlarının uluslararası boyutu ortaya çıkmakta, bu suça ortak olmayan toplumun bütün ötekilerini, muhaliflerini ve ezilenlerini hedef haline getirmekte, farklılıklarımızla bir arada yaşam umutlarımızı katliam boyutlarına varan saldırılarla giderek yok etmektedir.

Bu nedenle, bu tür saldırılarla, farklılıklarımızla bir arada yaşama umudumuzu hedef almaya zemin sunan her tür destek ve politikalar bir an önce terk edilmelidir. Açıktır ki, katillere bu zemini hazırlayan politikaları uygulayanlar tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacaktır.

Kurulduğu günden bu yana ülkemizde ve dünyada farklılıkların barış içinde, bir arada, eşit ve kardeşçe yaşamını savunan Konfederasyonumuz yaşam hakkını tüm hakların ön koşulu olarak görmektedir.

Bir kez daha tamamı sivillerden oluşan, LGBTİ’lere yönelik saldırıyı kınıyoruz. Konfederasyonumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da savaştan medet umanların, nefretten ve ayrımcılıktan beslenenlerin karşısında mücadele etmeye kararlılıkla devam edecektir.

YÜRÜTME KURULU

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]