SES HATAY ESKİ ŞUBE BAŞKANIMIZ AHMET ARAS, SES HATAY ŞUBE ÖRGÜTLENME SEKRETERİMİZ MERİH ŞANLI TAHLİYE OLDU.

Facebook
Twitter
WhatsApp

142

KESK’li  tutuklulardan  Dün 5 arkadaşımız bu günde 7 arkadaşımız tahliye oldu.

19 Şubat 2013 tarihli operasyon kapsamında 5’i tutuklu 12’si tutuksuz olarak yargılanan konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın şube yönetici ve üyelerinin  ilk duruşması dün Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dünkü duruşma sonucunda 4 ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Hatay örgütlenme sekterimiz Merih ŞANLI ve Hatay eski şube başkanımız Ahmet ARAS arkadaşlarımızın da aralarında bulunduğu  5 yönetici ve üye  tahliye edildi.

3 Temmuz (dün) Konfederasyonumuz KESK MYK üyeleri, SES MYK üyeleri ve KESK’e bağlı sendika merkez yönetim kurulu üyeleri, Adana Şubeler Platformu ile çevre illerden yönetici ve üyeler, Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5’i tutuklu toplam 17 KESK yönetici ve üyesi hakkında açılan davanın ilk duruşmasına katılan üyelerimiz ve yöneticilerimiz Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, duruşmanın görüleceği Adana Adliyesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe, Genel Başkanımız Lami Özgen, Genel Sekreterimiz İsmail Hakkı Tombul, Hukuk TİS Sekreterimiz Ali Kılıç, SES Genel Başkanı, Çetin Erdolu ve SES Genel Sekreteri M. Sıddık Akın, SES kadın sekreteri Bedriye  YORGUN, SES Basın Yayın- Eğitim ve Sosyal ilişkiler sekreteri Zülfikar KARTAL AKÇAY ve Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel merkez yöneticileri ve  Adana, Mersin, Antep ve Hatay yöneticileri ve üyeleri, emek ve demokrasi örgütleri ile siyasi parti temsilcileri de katıldı.

‘KESK’li tutsaklar onurumuzdur’ 

Adana Adliyesi önüne gelen emekçiler adına açıklama yapan Genel Başkanımız Lami Özgen, tüm muhalif kesimlerin hükümetin tekçi ve otoriter uygulamalarıyla karşı karşıya kaldığını bu nedenle gözaltı ve tutuklamaların bu ülkede yürütülen politikalardan bağımsız olmadığını söyledi. Son dönemde bu ülkenin tüm muhaliflerini sindirmeye ve boyun eğdirmeye yönelik politikaların devreye sokulduğunu ifade eden Özgen, KESK’e yönelik gerçekleştirilen bu tür operasyonların asılsız gerekçelerle dolu olduğunu, polis fezlekelerinin iddianamelere hangi amaçla nasıl dönüştüğünü iyi bildiklerini belirtti.

Özgen, “Sendikal hak ve özgürlükler mücadelemiz, bütün eylem ve etkinlerimiz kriminalize edilmek, yasadışı gösterilmek istenmektedir. Onlar istedikleri kadar mücadelemizi kriminalize etmek istesinler. Biz verdiğimiz mücadelenin emek ve demokrasi mücadelesi olarak, temel hak ve özgürlükler mücadelesi olarak ne olduğu ve neye denk düştüğünü 23 yıldır yürütmüş olduğumuz fiili meşru mücadele hattımızla gayet iyi biliyoruz. Dün olduğu gibi bugün de hukuksuz ve anti demokratik bir yöntemle tutuklanan arkadaşlarımızın, KESK’li yoldaşlarımızın, bizim onurumuz olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Genel Başkanımız Lami Özgen’in konuşmasının ardından Konfederasyonumuz Yürütme Kurulu üyeleri, CHP’li milletvekilleri ve tutuklu yargılanan KESK’li yöneticilerin aileleri, davanın görüleceği Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonuna geçti. Kimlik tespitinin ardından iddianamenin okunduğu duruşmada tutuklu olarak yargılanan KESK’liler savunma yaptı.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, SES Hatay eski Şube Başkanı Ahmet Aras, SES Hatay Şube Örgütlenme Sekreteri Merih Şanlı, Eğitim Sen Silifke Temsilciliği Başkanı Mehmet Doğan ve Eğitim Sen Silifke Temsilciliği Örgütlenme Sekreteri Bülent Coşkun’un tahliye edilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Gece saat 01.30 da  adana kürkçüler cezaevi önüne gidilerek tahliye edilen arkadaşlarımız “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları ile karşılandı. Buradaki buluşmamızda SES Genel Başkanı Çetin ERDOLU  hükümetin uyduruk gerekçelerle oluşturulan davalar ve tutuklamalar ile üye ve yöneticilerimizin 4.5 aydır içeride tutulduğunu ve bununda KESK’in mücadelesinin önüne geçmek amacıyla yapıldığını, ama başarılı olamayacaklarını ifade etti. Arkadaşlarımıza aramıza, mücadelemize hoş geldiniz  dedi.  “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları yükseldi. Ve peşinden arkadaşlarımız coşkuyla evlerine uğurlandı.

Bu günde aldığımız bilgilere göre Adana mahkemesinin verdiği karar örneği gereği, KESK’li tutuklulardan yedi arkadaşımız daha tahliye olmuştur. Aramıza hoş geldiler. 

3 12
4 5

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]