Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Sinop İl Temsilcisi Kayhan Konukçu yaptığı konuşmada, Türkeli İlçe Hastanesi’nde görevinin başında iken şiddete maruz kalan Dr. Güllü Sevcan Erdoğan’a yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi. Konukçu yaptığı konuşmada şunları söyledi; “21 Ocak 2013 Pazartesi günü İlçemiz Hastanesi’nde görev yapan Dr. Güllü Sevcan Erdoğan Acil Serviste poliklinik yapmakta iken bir hasta tarafından sözlü ve fiili şiddete maruz kalmıştır.

Bu şekilde saldırı ve şiddet tehdidi ve performans baskısı altında, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulamasından doğan ‘Norm saglikcisiddetKadro’ fazlası çalışanın binleri bulduğu, dolayısıyla görev yerinin değiştirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya hizmet vermeye çalışmak yetmezmiş gibi, hekim ve sağlık çalışanları, mesleki uygulama sırasında her türlü risk ve meslek hastalığı ile de karşı karşıya kalmaktadır.

Sendikamız, sağlık emekçilerini bu şekilde saldırı ve baskı ile karşı karşıya getiren, sağlığı halk olmaktan çıkararak katkı-katılım payları, GSS primi ve ilave ücretlerle hizmete ulaşabilmesine neden olan bu sisteme karşı mücadelesini sürdürmeye kararlıdır. SES bu mücadeleyi sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte vermektedir. Sağlık emekçileri başta olmak üzere, tüm çalışanları sağlık hizmetine ulaşmak için her kademede katkı-katılım payı ödeyen, GSS primi ödemek zorunda kalan, ilave ücretlerle olsa, sınırlı bir sağlık hizmetine ulaşabilen herkesi bu mücadelede birlikte olmaya çağırıyoruz. Bir çağrımız da siyasetedir: Sağlık Hakkı doğuştan var olan bir haktır ve böyle kalmalıdır. Sağlığı hak olmaktan çıkaran, eğitimi piyasalaştırıp bölen, parçalayan, gericileştiren, sermayeye ucuz işgücü sağlamayı hedefleyen, yani eğitimi hak olmaktan çıkaran her uygulama siyasetlerin mücadele gündemini oluşturmalıdır.

Sayın Bakan, ‘Dönüşüm’ dediğiniz sistem iflas etti. Gün geçmiyor ki bir sağlık çalışanı saldırıya maruz kalmasın. Onun için vakit varken bu sisteminizi uygulamaktan vazgeçin, halkın bu sağlık sisteminden memnun olduğu iddianızdan da vazgeçin. Bu kadar çalışanınızın şiddete maruz kalması sizi rahatsız etmiyor mu?

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]