ŞANLIURFA; Roboski Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Katliamların Hesabını Kardeşliğin Ülkesini Kurarak Soracağız!

Bugün 28 Aralık 2012, Roboski’de 34 vatandaşımızın savaş uçakları ile katledilişinin üzerinden tam bir yıl geçti. Çorum, Malatya, Maraş, Sivas, Taksim 1977 1 Mayıs katliamları gibi onlarca katliamı sıradanlaştıranlar, Roboski’de tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan katliamı unutturmak için bir yıldır elinden geleni yapmaya devam ediyor. Aradan geçen bir yıla rağmen bugüne kadar ne faillerin bulunmasına yönelik bir adım atıldı, ne de vicdanları rahatlatacak bir özür dilendi.

Bununla da kalmadı, evine bir lokma ekmek götürerek hayatlarını devam ettirebilmenin derdinde olan, çoğu 13-20 yaş arasındaki gencin acımasızca katledilişi roboskianma2012AKP ve Genel Kurmay Başkanlığı’nca “yasadışı iş yapıyorlardı” gerekçeleri ile meşrulaştırmaya çalışıldı. Kimisi okul harçlığı, kimisi düğün parası, kimisi mayına basan abisine protez bir ayak alabilmek için yıllardır aynı yolu kullanarak sınır ticareti yapmaktan başka çaresi olmayanların adı bugünün Orgeneral Mustafa Muğlalı’larınca “kaçakçıya, soyguncuya, hayına”, çıkarıldı. Bombardıman ile kömürleşen bedenleri “savaş zayiatı” sayıldı.

Katliamın üzerini kapatmak için, hayatını kaybedenlerin ailelerine dalga geçercesine “kan parası” teklif edildi. Ölüme fiyat biçilerek ailelerin acılarına acı katıldı. Evlatlarının hayatını paraya tahvil etmeye çalışan anlayışa karşı çıkan, “biz para değil, katillerin açığa çıkarılmasını istiyoruz” diyerek onurlarını satmayacağını ilan eden aileler baskılarla kuşatılmak istendi. Evlatlarının ölümünün sorumlularının bulunması için yaptıkları şikayetleri geri çekmeleri istendi. Katliamdan bugüne hiçbir kamu görevlisi sorgulanmazken, onlar sorgudan geçirildiler, haklarında sudan gerekçelerle davalar açıldı. Yaşadıkları evlat acısı yetmiyormuş gibi yerlerinden yurtlarından göç ettirilmeye çalışıldılar.

Baskı sadece katliamda çocuklarını, yakınlarını kaybeden ailelerle de sınırlı kalmadı. Onların acılarını paylaşmak için Roboski’ye gitmek isteyen, sorumluların ortaya çıkmasını talep edenler,  demokratik kurum ve kuruluşlar da baskı ve zordan payına düşeni aldı.

Bununla da yetinilmedi. Sürecin başında “Roboski Katliamını aydınlatmak boynumuzun borcudur” diyenler aradan geçen zaman içinde “Her Kürtaj Bir Roboskidir” diyecek kadar pervasızlaştılar. Dahası olayı araştırmak üzere mecliste kurulan komisyonun raporu da aradan geçen bir yıla rağmen hala açıklanmadı.

Evet, katliamın üzerinden tam 1 yıl geçti. Bu geçen uzun zaman dilimi içerisinde canlı tanıklarını ifadesi dahil her şey ortadaydı, olmayan tek şey ise adaletin kendisiydi. Hükümet üzerindeki sorumluluğu “geçiş yoluydu, eylem istihbaratı vardı” açıklamasının ardına sığınarak atmaya çalıştı. Başbakan’ın “Ahmet midir, Mehmet midir bilemeyiz ki “ sözlerinde ifadesini bulan yaklaşımla katliam sıradanlaştırılmak istendi.

Aslında her şey ortadaydı, yaşanılan trajedinin “Terörle mücadele” adı altında yapılan yargısız infaz ve katliamların devamından ibaret olduğu açıkça bilinmekteydi.

Roboski katliamının, istihbaratının Pentagon’dan vur emrinin AKP tarafından verilen, ABD emperyalizmi ve AKP’nin ortaklığında gerçekleştirilen bir katliam olduğu tüm delilleri ile ortaya çıkmıştır.

Bir yıl kimileri için uzun kimileri için kısa bir zamandır. Roboski’de çocuklarının mezarı başından ayrılmayan analar için bir yıl, bitmek bilmeyen bir zamandır. Askeri araç ve helikopter sesleri ile korkuyla büyüyen çocuklar için bir yıl oldukça uzun bir zamandır.

Bir yıl adalet beklemek için uzun bir zamandır!

Roboski katliamı kuşkusuz uzun süredir uygulanan baskıcı ve anti demokratik uygulamaların, AKP hükümetinin Kürt sorununda askeri çözüm ısrarının bir sonucudur. Bugün de sürdürülen askeri ve siyasi operasyonlar yeni katliamların ve ölümlerin zeminini güçlendirmeye devam etmektedir. Oysa bugüne kadar yağan bombaların barış çığlıklarını dindiremediği ve dindiremeyeceği açıktır.

Bizler, onlarca yıldır gökyüzünden bomba yağan bu topraklarda dökülen gözyaşlarına tahammülü kalmayanlar olarak, daha fazla kan dökülmeden bu ısrardan derhal vazgeçilmesini ve demokratik çözüm yollarının açılmasını istiyoruz.

AKP hükümeti artık gerçeği anlamalıdır, Kürt sorununda askeri çözüm ısrarı ile Kürt halkının demokratik taleplerini yok etmeye ve bastırmaya yönelik izlediği strateji kan ve gözyaşından başka bir sonuç vermemektedir. Artık bu tarihi yanlıştan dönmeli, özgür ve demokratik bir ülkede, bir arada yaşama umudunu koruyan halka karşı olan sorumluluğunu, demokratik talepleri kabul ederek yerine getirmelidir.

Daha eşit, özgür ve demokratik bir ülkede, bir arada yaşam umudunu koruyan ve bu uğurda sonuna kadar mücadelesini sürdürecek emek ve meslek örgütleri olarak, devleti Roboski’de yaşananların bir katliam olduğunu kabul etmeye, sorumlu ve faillerinin yargı önüne çıkarılması için üzerine düşen vazifeyi yapmaya davet ediyoruz.

İnsanlık suçlarını meşrulaştırmaktan, katliamcıları terfilerle, zamanaşımları ile ödüllendirmekten çekinmeyenlerin,

Yoksul halk kitlelerinin, emekçilerin, işçi sınıfının geleceğini baskı, sömürü, şiddet politikaları üzerinden teslim almaya çalışanların,

Sömürü ve yağma üzerine kurulu düzenine teslim olmayacak, her şeye rağmen adalet arayışımızı sürdüreceğiz.

Katliamların hesabını, bir arada yaşam zeminlerini güçlendirip kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız!

Roboski Katliamını unutmadık, unutturmayacağız, takipçisi olacağız. 28.12.2012

 

ŞANLIURFA EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU

 

– İnsan Hakları Derneği (İHD)

– Mazlum Der

-urfa barosu

– Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK İl Şubeler Platformu)

– Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB İl Koordinasyonluğu)

-DİSK genel iş sendikası

-DİSK Emekli sen urfa temsilciliği

– Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇDH)

-demokratik hekim girişimi

– 78’ler Girişimi

– Alevi Kültür Derneği

– Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği

– Sosyal Hizmet uzmanları Derneği

– Harran Üniversitesi Öğrenci Derneği (HÖDER)

– Halkların Demokratik Federasyonu İl Temsilciliği (HDF)

– Genç Sanayici ve İşadamları Derneği

– Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ( EĞİTİM – SEN )

– Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES )

– Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası ( TÜM BEL – SEN )

– Büro Emekçileri Sendikası ( BES )

– Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ( BTS )

– Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası ( HABER – SEN )

– Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası ( TARIM ORKAM – SEN )

– Yol, Yapı, Bayındırlık, Tapu ve Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası ( YAPI YOL SEN)

– Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası ( ESM )

– İnşaat Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Makina Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Elektrik Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Jeoloji Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi
Mimarlar Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Harita Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Maden Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Kimya Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği
Jeofizik Mühendisleri Odası İl Temsilciliği
Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği

 

 

DESTEK VEREN SİYASİ PARTİLER:

 

     BDP

     CHP

     KADEP

     HAKPAR

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]