Ülkemizin genelinde olduğu gibi Ordu’da da Covid-19 salgınının çok ciddi bir seviyeye gelmesi ile hastanelerin mevcut kapasitelerinin aşıldığı kamuoyunca malumdur. Sağlık emekçilerinin izinlerinin kaldırılması, emekliliklerinin durdurulması, istifa etmelerinin engellenmesi ve yoğun bir şekilde çalışması sonucu tükenmişlik sendromu, ruhsal ve bedensel çöküntü, dirençlerini iyice düşürmüş ve her geçen gün pozitif çıkma ve temas oranları artmıştır. Geldiğimiz noktada, sağlık çalışanının sağlığı korunamaz duruma gelmiştir.

İlimizde vakaların hızla artması sonucu, hastanelerde Covid servislerinde ve yoğun bakımlarda boş yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bundan dolayı hastanelerin çeşitli birimleri boşaltılarak yoğun bakım ve pandemi servisine dönüştürülmektedir.

Biz SES olarak aylar öncesinden uyarmış, gerekli önlemlerin alınmaması halinde salgının önlenemez seviyeye geleceğini söylemiştik; ancak yetkililer bu uyarılarımızı dinleyip tedbir almak yerine bilimsel bir yaklaşımdan çok ekonomik sorunları öncelemiştir. Biz SES olarak bu uyarıları yaparken, sağlık emekçileri ve halkımız enfekte olmasın istedik ama şimdi her gün il genelinde onlarca arkadaşımız yüzlerce insanımız enfekte oluyor. Yöneticiler aylar öncesinden bizim uyarılarımızı dikkate almış olsaydı, şimdi sağlıkta yer ve yatak sıkıntısı yaşanmayacaktı. Şimdi soruyorum, bu günlerin geleceği biliniyor olmasına rağmen neden aylar öncesinden çalışmalar yapılmadı da şimdi vaka şehri esir aldıktan sonra acele ile servis dönüşümleri yapılıyor.

Hastalarımız Acil Servis pandemi birimlerinde yatak bekliyor, çalışanlarımız bu yoğunluktan ve hastanın bir an önce tedavi olacağı ilgili birime devredilememesinden dolayı virüse maruz kalıyorlar.

Buradan il yöneticilerine tekrar sesleniyoruz;

-Bir an önce hastaneleri pandemi servislerine dönüştürün

-Sağlık emekçilerinin virüse fazla maruz kalmaması için mesai saatlerini yeniden düzenleyin

-Risk grubundaki sağlık emekçilerini idari izine çıkarın

-Kişisel koruyucu donanım ( KKD ) eksikliğini gideriniz ve KKD lar dünya standartlarında olsun

-Sağlık emekçilerinin virüse yenik düşmemeleri için, beslenmelerine özen gösterin ve takviye gıdalar verin

-Acil olmayan ameliyatları ve poliklinik muayenelerini en aza indirgeyin.

-Sağlık emekçilerine kişisel sorunlarınızdan dolayı açtığınız soruşturmaları geri çekin

Biz sağlık emekçileri olarak halkımızın sağlığı için, salgınla savaşa hazırız.

 

Ferit CEYLAN

SES ORDU ŞUBE EŞ BAŞKANI

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]