51 İlde 243 Hastanede “Normalleşme Süreci” Anketimiz: Hastanelerde Risk Devam Ediyor, Sağlık Emekçileri Korunmuyor

Facebook
Twitter
WhatsApp

Covid-19 salgını kapsamında 1 Haziran sonrası “normalleşme sürecinde” hastanelerde yaşanan duruma ilişkin 51 ilde 243 hastanede yaptığımız değerlendirme anketinin sonuçlarını genel merkezimizde düzenlediğimiz basın toplantısıyla açıkladık.

Basın toplantısında konuşan Eş Genel Başkanımız Gönül Erden, sendikamızın da içinde bulunduğu bir çok kurum ve bilim insanının uyarılarına rağmen 1 Haziran’dan itibaren Covid-19 salgınına ilişkin alınmış bir çok tedbirin ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, “normalleşme” adı ile yeni bir döneme geçildiğini ifade etti.

Erden, 1 Haziran sonrası hastanelerde riskin artarak devam ettiğine vurgu yaparak, “1 Haziran sonrası dönemde de hastanelerde salgın tedbirlerinin ve sağlık organizasyonunun durumuna ilişkin bir tablo ortaya çıkartabilmek, 1 Haziran sonrası güncelleşen sorunları tespit edebilmek amacıyla anket bu döneme göre yeniden düzenlenmiş ve hastanelerde yapılmıştır. Anketler WEB ortamında yapılmış, iş yeri temsilcilerimiz tarafından her hastane için bir adet olmak üzere tüm hastanenin bilgisi toplanarak yanıtlanmıştır. Çalışma 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında yapılmış, Türkiye genelinde 51 ilden 243 hastane katılmıştır” dedi.

Anket sonuçlarını açıklayan Erden, sözlerine şöyle devam etti: “Son dönem Sağlık Bakanı tarafından da kabul edildiği gibi henüz birinci dalga tamamlanmamıştır. Hala salgının pik dönemini yaşayan illerimiz vardır. Bu durum dikkate alındığında salgın hem vatandaş hem sağlık emekçileri için ciddi tehdit olmaya devam etmektedir. Kasım ve sonrası ikinci dalga beklentisi de birlikte değerlendirildiğinde sağlık kurumlarının, özellikle hastanelerin önlemler konusunda yeterli donanıma sahip olması ve sağlık emekçilerinin kişisel koruyucu ekipman açısından eksiklik çekmemeleri daha da önem kazanmaktadır. Bununla birlikte yinelediğimiz anketlerde bu konularda ciddi yetersizlikler yaşandığını tespit ediyoruz. Dahası salgın yönetimi sürecine sağlık emekçilerinin aktif katılımın sağlanması, şeffaf ve demokratik olması vazgeçilmez zorunluluklardır. Ne yazık ki bu konuda Sağlık Bakanlığı ve yerellerdeki sağlık kurumları sınıfta kalmaktadır. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen SES ve sağlık emekçileri olarak kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için mücadele etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz. Tüm sağlık emekçilerini de bir kez daha bu mücadelede birlikte olmaya çağırıyoruz.”

Anket sonuçlarımızın tamamı için tıklayınız 

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]