Adana Şubemiz ve Adana Tabip Odası’ndan Sağlık Bakanlığı’na çağrı: Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlarındaki eksiklikler hızla giderilmelidir

Facebook
Twitter
WhatsApp

Adana Şubemiz ve Adana Tabip Odası Sağlık Bakanlığı’na “Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlarındaki eksiklikler hızla giderilmelidir” çağrısında bulundu.

Ortak açıklamayı yapan Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Hilal şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı COVİD-19 saha rehberinde ‘olası temaslı bir hastaya derhal maske takılarak izolasyon’ önerisi doğrultusunda, öneride yer alan maske teçhizatıyla ilgili destek, tüm sağlık çalışanlarına en kısa zamanda temin edilmelidir. COVID 19 pandemisi an itibariyle modern yaşamı altüst etmiş ve İtalya ve İran örneklerinde olduğu gibi gerekli önlemleri zamanında almayan ülkeleri derinden sarsmıştır. Bu ülkelerden elde ettiğimiz dersler; salgının çok hızlı yayıldığı ve son derece ölümcül sonuçlanabileceğidir. Türkiye’de de zamanında ve gerekli önlemler alınmaz ise tablonun bundan farklı olması için bir sebep yoktur. Adana’da sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman verilmesinde sıkıntılar yaşanıyor, özellikle sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve bu tarz sıkıntılarının en kısa zamanda giderilmesi önemlidir. Bu kritik günlerde sağlık personelinin korunması, salgının kontrolü için çok kritik bir önem taşımaktadır. Sağlık Bakanlığı COVİD-19 saha rehberinde “olası temaslı bir hastaya derhal maske takılarak izolasyon” önerisi doğrultusunda, öneride yer alan maske teçhizatıyla ilgili destek tüm sağlık çalışanlarına en kısa zamanda temin edilmelidir. Adana Tabip Odası ve SES Adana şubesi olarak Sağlık Bakanlığı’nı, İl Sağlık Müdürlüğünü ve ilgili bakanlıkları göreve davet ederek aşağıdaki tedbirleri acilen almaya çağırıyoruz;

-Yoğun bakım ünitesi ve solunum desteği sağlayan cihaz sayısı hızla artırılmalı, yeterli personel istihdam edilmeli, kriz anında hangi sağlık çalışanının nerede görev alacağı şimdiden netleştirilmelidir.

-Covid 19 virüsünün yayılma yolu genellikle temas yolu ile olduğu için halkın hijyen malzemelerine ücretsiz ulaşmasının yolu açılmalıdır.

-En zor koşullarda çalışan tüm sağlık emekçilerinin koruyucu ekipmanlara hızla ulaşması sağlanmalıdır.

-Adana’da Yüreğir Devlet Hastanesinin Karantina hastanesi yapılacağı belirtilmektedir. Bir hastanenin karantina hastanesi yapılması uygun bir yaklaşımdır. Bu yapılacak ise oraya normal poliklinik hastalarının başvurmasının önüne geçilmelidir.

-Adana’da sağlık çalışanlarının maske ve eldivene ulaşmasında sorun olduğu bildirilmektedir. Bunun sağlık yetkilileri tarafından hızla düzeltilmesi gerekmektedir.

-12 yaşından küçük ve/veya engelli çocuğu olan sağlık personeli ebeveynlerinden birisine ücretli izin verilmelidir.

-Dezavantajlı grupta olan (engelli, gebe, kronik hastalık vb.) sağlık personelleri ücretli izne ayrılmalıdır.

– Atama bekleyen sağlık emekçileri hızlıca istihdam edilmeli ve KHK ile işinden atılan sağlık emekçileri göreve geri dönmelidir. Gerekirse emekli sağlık emekçilerinin göreve çağrılması düşünülmelidir. İtalya örneği bunun son derece önemli olduğunu, her bir sağlık çalışanının çok kritik olduğunu göstermiştir.

-Diğer ülkelerde salgın durumunda ilk başvuru ve test yeri olarak spor kompleksleri kullanılmaktadır. Bu açıdan ilimizde de kapatılan ve atıl durumda olan hastaneler öncelikli olmak üzere, bu amaçlı merkezlerin planı ivedilikle yapılmalıdır.

-Halkın doğru ve şeffaf biçimde bilgilendirmesi için devlet kurumları, Tabip Odaları ve sendika temsilcilerinin de dahil olduğu bir kriz yönetim masası kurulmalıdır. Böylece alınan önlemlere güven ve dolayısı ile uyum da artacaktır. Covid 19 virüsü bizlere bir kez daha göstermiştir ki bütün dünya halklarının kaderi ortaktır. Sağlık kamusal olmalı ve sağlığa daha çok bütçe ayrılmalıdır.”

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]