KESK’liler Bursa’da “Kreş Ebeveyn ve Çocuk Hakkıdır! Her İş Yerine Kreş!” Kampanyasını Başlattı

Facebook
Twitter
WhatsApp

Bursa KESK Şubeler Platformu, KESK Toplantı Salonu’nda yaptığı basın toplantısıyla “Kreş Ebeveyn ve Çocuk Hakkıdır! Her İş Yerine Kreş! Anne ve Babalar İşe, Çocuklar Kamusal Kreşe” kampanyasının duyurusunu yaptı.

Ortak açıklamayı yapan Bursa Eğitim-Sen Şube Sekreteri Derya Şimşek Aksakal, tüm yurttaşların nitelikli, erişilebilir ve parasız kamu hizmetleri alma hakkını savunmanın KESK bütünlüğü içinde yıllardır yürütülen emek ve demokrasi mücadelesinin temel  ilkelerinden biri olduğunun altını çizdi.

Aksakal, sözlerine şöyle devam etti: “Kreş ve ebeveyn izni haklarımızın engellenmesi, başta Anayasa’nın 10. ve 49. maddeleri olmak üzere, ILO Sözleşmeleri ve CEDAW gibi uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri hiçe sayan hukuka aykırı yaklaşımları beraberinde getirmektedir. ‘Hak verilmez, alınır’ ilkesinden hareketle, çocuk bakımının sadece kadınların sorumluluğu olmadığını; doğum ve çocuk bakımından kaynaklı kayıpların eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve çalışan ebeveynlerin çocuk bakım yükümlülüklerinin adil dağıtılması gerektiğini, vb. aile-iş yaşamını uzlaştırmaya yönelik taleplerimizi bu yüzden kadın-erkek tüm kamu emekçileri hep birlikte yükseltmeliyiz. Çünkü taleplerimiz ülkemizin ekonomik gerçeklerine uymayan talepler değildir; sorunlarımız bu ülkedeki diğer ekonomik, siyasi vb. sorunlardan daha az önem arz eden sorunlar değildir. Bu yönde atılacak en önemli adımlardan biri, kreş ve ebeveyn hakkımıza yönelik bu düzenlemelerin kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına ve daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine yönelik makro-ekonomik politikaların temel bir parçası olarak kabul edilmesi ve bu yöndeki düzenlemeler için bütçe paylarının arttırılmasıdır.”

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]