Diyarbakır’da sağlık örgütleri tarafından İran-Irak sınırında yaşanan depreme ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, bölge halkıyla her türlü dayanışmaya hazır olunduğu belirtildi.

Diyarbakır’da Tabip Odası, SES, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği tarafından İran-Irak sınırında meydana gelen depreme ilişkin basın toplantısı gerçekleştirildi. Diyarbakır Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Tabip Odası Eş Başkanı Semra Güzel okudu.

45 KİŞİLİK UMKE EKİBİ HAZIR

Güzel, yaşanan depremde şuana kadar hayatını kaybeden insan sayısının 530, yaralı sayısının ise 8 binin üzerinde olduğunu hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı yerel teşkilatıyla bilgi alışverişimiz ve temasımız sürmektedir. Bu kapsamda UMKE ve AFAD tarafından 50 kişiden oluşan bir ekibin hava yoluyla Federe Kürdistan Bölgesindeki deprem bölgelerine ulaştığı ve Habur Sınır Kapısında UMKE ve AFAD’ın bir ekibi hazır bulunmaktadır. Yine içinde üyelerimizin de olduğu, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve talep gelmesi halinde çalışmaya hazır 45 kişilik UMKE ekibi beklemektedir” dedi.

GÖNÜLLÜ HAVUZU

Diyarbakır’da ki sağlık kurumları ve emek meslek örgütleri olarak ‘Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Komisyonları’nda deprem bölgelerinde çalışmak için çok sayıda üyenin başvuruları üzerinden Gönüllü Havuzu oluşturmaya devam ettiklerini söyleyen Güzel, “Afetler eldeki olanakların ihtiyaçları karşılayamadığı durumlardır. Afet durumlarının üstesinden gelmenin tek yolu dayanışmadır, yardımlaşmadır” dedi.

‘ÇALIŞMAK İÇİN HAZIRIZ’

Güzel, son olarak, Sağlık Bakanlığı’ndan Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki meslektaşlarından veya sağlık kurumlarından bir talep gelmesi halinde deprem bölgelerinde çalışmak üzere hazır olduklarını ifade etti. DOKUZ& 8 HABER.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]