İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER NERGÜL ÇÖRDÜK VE MEHMET ZENCİR UĞURLANDI

Facebook
Twitter
WhatsApp

Pamukkale Üniversitesi’nde KHK ile ihraç edilen Halk Sağlığı Profesörü Dr. Mehmet Zencir ile Çocuk Cerrahisi Doktoru Doç. Dr. Nergül Çördük hastane önünde toplanan sendika ve oda temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler alkışlarla uğurladı.

Eyleme, Eş Genel Başkanımız İbrahim Kara, MYK Üyemiz Fikret Çalağan, Türk Tabipleri Birliği Konsey Başkanı Raşit Tükel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Denizli ve yakın şubelerimizin yönetim kurulu üyeleri, üyelerimiz, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Eş Genel Başkanımız İbrahim Kara; ‘Bu yanlıştan derhal dönün’

Eş Genel Başkanı İbrahim Kara Üniversitelerin dört duvardan ibaret olmadığını ifade ederek, “Üniversiteleri sadece dört duvardan ibaret sayanlar bilim insanını kendi iktidarları için kullanmak isteyenler bilsin ki,  ne üniversiteler bu dört duvardan ibarettir,  nede bilim insanı size biat edecektir. AKP iktidarını buradan uyarıyoruz.  Bu yanlıştan derhal dönün.  Mağduriyetleri ortadan kaldırın” diye konuştu.

 

TTB Konsey Başkanı Raşit Tükel, ‘Arkadaşlarımızın göreve dönmesi için seferber olacağız’

PAÜ’den ihraç edilen Prof.Dr. Mehmet Zencir ve Doç. Dr. Nergül Çördük’ü uğurlamak için Denizli’ye gelen “Mehmet ve Nergül arkadaşımızı, hocalarımızı bugün burada uğurlamaya çalışıyoruz. Ancak bu uğurlama tekrardan dönüşün habercisidir” dedi.

OHAL döneminde sağlık bakanlığından 5 bin 625, üniversitelerden 5 bin 295 olmak üzere kamudan 106 bin 117 kişi ihraç edildiği hatırlatan TBB Başkanı Tükel,  ancak sağlık alanındaki ihraçların büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olduğunu belirtti.
Üniversiteden ihraç edilenlerin yalnızca Zencir ve Çördük olmadığını dikkat çeken Tükel, “Zencir ve Çördük arkadaşlarımızla birlikte aynı zamanda onların onurla taşıdıkları akademik, hekimlik onurları ve savundukları evrensel değerleridir.  Gerek TTB olarak gerekse SES olarak arkadaşlarımızın görevlerine geri dönmesi için bütün hukuksal ve örgütsel olanakları seferber edeceğimizi,  onlarla olan dayanışmamızı büyüteceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı başkanı Şebnem Korur Fincancı ‘Biz bilimin akademinin yanındayız’

Fincancı; ” Ne yaratmaya çalıştıkları savaş ve çatışma ortamını ne de cehaleti kabul etmiyoruz. Biz bilimin, akademinin yanındayız. Biz sağlıkçılar olarak, sağlığa gereksinim duyanların yanında olmaya devam edeceğiz. Buna söz veriyoruz. Çünkü onurlu meslektaşlarımız bizimle birlikte bu mücadelenin içinde. Biz onurumuzla geri dönmeyi ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Mehmet Zencir bizim onurumuz, Nergül Çördük bizim onurumuz.” diye konuştu.

‘Böyledir bizim sevdamız’

Etkinliğin ve konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Nergül Çördük Zülfü Livaneli’nin “Böyledir Bizim Sevdamız” türküsünü söyledi. Türküye eşlik eden meslektaşları, öğrencileri, arkadaşları Zencir ve Çördük’ü alkışlarla uğurladı.

Video Görüntü İçin >>>

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]