İster OHAL’de olsun isterse “iyi hal”de  AKP’nin emekçi karşıtı politikaları emekçilerin başına çekiç gibi inmeye devam ediyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Yasası (Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu) ile 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı  bu yıl otomatik BES li yapılıyor. 3 Milyonu aşkın Kamu emekçisi ise Nisan Ayından itibaren sisteme dahil edilecek.

  • Her kurum bir bireysel emeklilik şirketi seçerek çalışanlar adına Bireysel Emeklilik Planı Sözleşmesi yapacak.
  • Taban maaş üzerinden % 3 oranında kesinti yapılacak. Bu oranı 2 katına kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkili.
  • Emeklilik için en az 10 yıl sistemde kalma ve 56 yaş haddi şart. Örnek: 25 Yaşında sisteme giren bir kişi 35 Yaşında emekli olamayacak, 56 Yaşını beklemek zorunda.
  • % 25 Devlet Katkısı ve ancak Emeklilik, Maluliyet, Ölüm hallerinde, 1000 TL. kişi başına verilen teşvikte ancak emeklilikte hak edilebilecek.
  • Çalışan, emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilir. 10 iş günü içerisinde yapılan kesintinin iade edilmesi zorunlu. 2 aydan sonra çıkmak isteyenlerde kesintilerin iade edilmemesi söz konusu.

AMAÇ DAHA İYİ BİR EMEKLİLİK DEĞİL; SERMAYEYİ BES’LEMEK

Hükümet 10 yıl içinde 100 milyar TL’den fazla kaynak elde etmeyi amaçlıyor.

Elde edilen kaynak Bireysel Emeklilik Şirketlerine aktarılacak. Bizim vergilerimizden kişi başına % 25 Devlet katkısı ve 1000 TL. teşvik ile krizde olan Bireysel Emeklilik Şirketlerine destek olunacak. Ekonomik krizin faturasını bir kez daha emekçiden çıkarılmış olacak.

 BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE İZLEDİK…

  • 1961-1971 Tasarruf Bono: Çalışanlardan kesinti yapılarak bono dağıtıldı. Sonuç: Bonolar değersizleşti.
  • 1986-1995 KEY (Konut Edindirme Fonu): Yapılan kesintiler karşılığında konut sahibi olacaksınız denildi. Sonuç: Kimse ev sahibi olamadı. Biriken para 1996 yılında Emlak Yatırım GYO’ya aktarılarak tasfiye edildi.
  • 1998-2003 Zorunlu Tasarruf Fonu (NEMA): Biriken paralarla nemalandırılacak çok karlı olacaksınız denildi. Sonuç: Bırakın faizini (NEMA)yıllar sonra dahi ana paralarını alamanlar var.

Devlet Kayıtdışı Ödeme Yapıyor ama kamu çalışanlarını Özel Sigortaya yönlendiriyor !

Devlet memurlarının maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan ek ödeme, ilave ücret v.b. ödemeler sigorta kesintisi yapılmıyor. Madem tasarruf önemli Neden Kamu emekçilerinin Ek Ödemeleri Emekli Keseneğine dahil edilmiyor? Çünkü asıl niyet tasarruf yaparak çalışanlara daha iyi bir emeklilik sağlamak değil tam aksine kamusal emekliliği yok etmek.

İnsanca bir ücret maaşımızdan tam sigorta kesildiğinde kendi tasarrufumuzu kamu güvencesi altında yapabiliriz. Geleceğimiz ve çocuklarımız için sosyal güvenliğin tasfiyesine izin vermeyelim.

 ZORUNLU BES’E HAYIR, EK ÖDEMELERİMİZ TABAN MAAŞA EKLENSİN.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]