İspanya’da demiryolu çalışanlarından 4 günlük grev kararı

Facebook
Twitter
WhatsApp

İspanya’da demiryolları çalışanlarının haklarına ilişkin toplu görüşmelerin kesilmesinin ardından Eylül ayında 4 günlük grev kararı alındı

ispanya-demiryolu-grevi

İspanya’da demiryolları çalışanlarının haklarına ilişkin toplu görüşmelerin kesilmesi ardından grev kararı alındı. 5 bin çalışanı temsil eden SEMAF adlı sendika, Eylül ayında aralıklarla 4 gün greve gidilmesi kararı aldı.

Demiryolları çalışanları ile kamu şirketi Renfe arasındaki müzakerelerin durdurulması sonrasında sendika tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayında 4 günlük greve gidileceği duyuruldu. Çalışanları temsil eden SEMAF adlı sendikanın açıklamasında, 4, 11, 14 ve 15 Eylül’de greve gidilecek.

Her bir grevin 24 saat süreceğinin altı çizilen açıklamada, grevler nedeniyle yolcu ve yük taşımacılığında ciddi aksamalar olacağı vurgulandı.

Renfe şirketi ile 5 bin kadar çalışanı temsil eden SEMAF adlı sendika arasında demiryolu personelinin ücretleri ile çalışma şartları üzerine müzakereler ediliyordu.

Kesilen müzakerelerde ayrıca, Renfe’nin hayata geçirmeye çalıştığı grev hallerinde ¨minimum servis¨ adı altında çalışanların en azından bir kısmının işbaşı yapması şartı dayatılıyordu. Hükümet, bu sayede grevlerin yolcu ve yük taşımacılığına zarar vermesinin önüne geçmek istiyor.

Kaynak: ANF

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]