Dünya Sağlık Örgütü (FSÖ) Acil Durumlar Yönetimi yetkilisi Kenney: – “Geçen yıl 32 ülkede, 372 saldırı sonrasında, 603 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, 958 sağlık çalışanı da yaralandı. Bu yıl da benzer saldırılar devam ediyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen yıl dünya genelinde gerçekleşen saldırılar sonrasında, 603 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, DSÖ Acil Durumlar Yönetimi yetkilisi Erin Maura Kenney, “Geçen yıl 32 ülkede, 372 saldırı sonrasında, 603 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, 958 sağlık çalışanı da yaralandı. Bu yıl da benzer saldırılar devam ediyor” dedi.

Bu yıl düzenlenen saldırılar sonrasında da yüzlerce sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ifade eden Kenney, Yemen’de geçen haziran ayında 5 sağlık çalışanının öldürüldüğü ve 14’ünün de yaralandığı bilgisini verdi.

Bu yıl içinde de saldırılar sonrasında hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısının yüksek olacağından endişe ettiğini belirten Kenney, “2015 yılı rakamlarını bilmiyoruz ama dünya genelinde geçen yılki acil durumların hiçbiri sona ermedi ve hala Suriye, Irak, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan’da çatışmalar devam ediyor. Bu yıl Yemen’de bunlara eklendi” diye konuştu.

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç ise iki yıla yakın süredir devam eden Batı Afrika’daki Ebola salgını nedeniyle, 509 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]