Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulması sonucu komaya giren ve 269 gündür yaşam mücadelesi veren, 15. yaşına yoğun bakımda giren Berkin Elvan bu sabah saatlerinde aramızdan ayrıldı. Ailesi ve tüm yakınlarının, Berkin’i evladı, kardeşi olarak gören herkesin, hepimizin başı sağ olsun.

16 Haziran 2013’te Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almak için dışarı çıktığı sırada, polisin attığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesiyle berkinelvan1ağır yaralanan Berkin Elvan tam da adına yakışır bir mücadele örneği sergiledi. Ülkenin her yanından yükselen “Uyan Berkin” çığlığına 269 gün süren yaşam mücadelesi ile cevap vermeye çalışan küçük bedeni bu yorgunluğa daha fazla dayanamadı.

Berkin’i bugün, ülkenin üzerine bir karabasan gibi çöken faşizan düzene karşı milyonların ayağa kalktığı Gezi Direnişinde kaybettiğimiz   Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ahmet Atakan’ın, Medeni Yıldırım’ın yanına uğurluyoruz.  

Bazı insanlar vardır bir asır yaşasalar da artlarında kendilerini anacak hiçbir şey bırakmadan hayata veda eder. Ama bazıları vardır ki yaşadıkları kısa süre sonrasında aramızdan ayrılırken bile hepimize önemli dersler verir.

Bugün aramızdan ayrılan Berkin Elvan 269 gün boyunca hepimize  “Sadece benim uyanmam yetmez. Bu ülkedeki adaletsizlikten, hukuksuzluktan beslenen  faşizan sisteme karşı halkın, hepimizin uyanması gerekir” mesajını vermiştir.

Berkin’in 269 günlük yaşam mücadelesi ile verdiği bu mesajın gereğini yerine getirmek boynumuzun borcudur.

Gezi direnişinde yaşanan katliamlar karşısında “Polisimiz demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Adeta bir kahramanlık destanı yazmıştır” ifadesini kullananları unutmayacak, katiller ve arkasındaki güçler hak ettiği cezayı alıncaya, Gezi Direnişinde kaybettiğimiz çocuklarımızın uğruna canlarını verdikleri eşit, özgür, demokratik bir ülke ve dünyayı kuruncaya kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Okmeydanı Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi görmekteyken 5 Ocak’ta 15 yaşına basan Berkin 269 gün direndi. Katiller yargılanıp hesap verene kadar acımız dinmeyecek.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

berkinelvan2

berkinelvan3

berkinelvan4

berkinelvan5

dersim1

karabuk1

karabuk2

manisa1

mersin1 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]