KESK’Lİ TUTUKLULAR ÖZGÜR BIRAKILINCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Facebook
Twitter
WhatsApp

13 Şubat 2012 günü, tamamı KESK ve bağlı sendikaların kadın sekreterleri, kadın eğitimcileri veya kadın komisyonu üyeleri olan on beş kadın, şafak vakti yapılan bir operasyonla gözaltına alındı. Dokuzu nöbetçi mahkemece tutuklandı. Şu an Sincan Kadın Kapalı Cezaevindeler. Tutuklanmalarından itibaren geçen sekiz ayın ardından 4 Ekim günü görülecek davalarının ilk duruşmasına çıkacaklar.

KESK Kadın Sekreteri Canan ÇALAĞAN, SES Merkez Kadın Sekreteri Bedriye YORGUN, Tüm Bel – Sen Merkez Kadın Sekreteri Güler kadintutsaklaraozgurlukmardinELVEREN, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat YEŞİL, Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Güldane ERDOĞAN, Eğitim Sen 1 No’lu Şube üyeleri Hatice BEYDİLLİ ve Evrim ÖZDEMİR OĞRAŞ ile SES Ankara Şube üyeleri Hülya MENDİLLİGİL ve Belkıs YURTSEVER  gözaltına alınıp tutuklandılar.

Bu tutuklamalarla; emek, barış, demokrasi, sendikal hak ve özgürlükler ve kadın mücadelesi veren kadınların baskıyla, zorla sindirilmeye çalışıldığını, sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yaptığımız faaliyetlerimizin, eylem ve etkinliklerimizin sorgulama konusu haline getirildiğini görüyoruz. KESK’li kadınlar olarak 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi, başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere her türlü ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kaldırılarak Kadın ve Eşitlik Bakanlığının kurulması,  ülkede-bölgede yürütülen savaş politikalarına karşı, barışın hakim kılınması için bir kez daha alanlarda olma kararıyla yola çıktık. Yaptığımız ilk kadın meclisi toplantımızda alınan kararlar ışığında KESK’li kadınlar olarak 8 Mart’ta hizmet üretmedik, sokaklardaydık. Roboski’de yüreğine ateş düşen annelerin yanındaydık. Başbakanın 3 çocuk siparişine karşı kreş ve bakımevleri istedik, kadın örgütleriyle bir araya geldik ve beden bizim karar bizim dedik, demeye devam edeceğiz. Taciz davalarında Fethiye’de, Çanakkale’deydik. Erkekler tarafından katledilen kadınların davalarında “tahrik indirimi” olmasın diye mahkemelerdeydik. Kürtaj eylemliliklerinde aynı anda ülkenin dört bir yanında kadınlarla sokaktaydık.

Bizler biliyoruz ki bu tutuklamalar aynı zamanda, kadınları üretimin görünmez kölelerine dönüştüren, sendikal siyasal alanda kadınların varlığını ve mücadelesini büyük bir tehdit olarak algılayan, kadınlara varlık mekanı olarak evi işaret eden muhafazakarlık, eril öfke ve saldırganlığın da göstergesi. Gözaltında sorulan sorular ve iddianamede dile getirilen tüm noktalar AKP’nin gerçek demokrasi anlayışının ne olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. AKP kadınların 8 Mart’a, kadın bedenine, kadın kimliğine sahip çıkmasını, hak talep etmesini, kadınların halkların kardeşliği, gençlerimizin ölmemesi için yapılan çağrılarını, barış taleplerini, KESK’li kadınların tutuklanan kadın arkadaşlarına sahip çıkmasını, örgütlü olarak hareket etmesini, kadını yok sayan ideolojisinin güçlenmesinin karşısında büyük bir tehlike olarak görüyor. Bizler dün olduğu gibi bugün de mücadele etmeye devam edeceğiz, arkadaşlarımızla tekrar alanlarda özgürlük türkülerini söyleyeceğiz.

                              

Arkadaşlarımız KCK üyesi olmak ve bu yönde propaganda yapmakla suçlanıyorlar. İddianamede gösterilen delillerin başında, “nasıl oluşturulduğu ve ne şekilde ele geçtiği belli olmayan” bir bilgisayar çıktısı var.

Bir başka önemli “kanıt”, 2009`da Diyarbakır`da gerçekleştirildiği iddia edilen iki toplantı. Oysa Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü`nden mahkemeye gelen yazıda, bu tarihlerde herhangi bir toplantı yapılmadığı belirtilmiş.

 Ankara Barış İçin Kadın Girişimi`nin 28 Haziran 2009`da yaptığı “Söyleyecek Sözümüz, Çözümü Geliştirecek Gücümüz Var” toplantısı.

 8 Ağustos 2009`da Hakkari`de Barış İçin Kadın Girişimi`nin düzenlediği ve Türkiye`nin farklı bölgelerinden kadınların katıldığı “barış nöbeti” eylemi. (İddianameye göre bu, “canlı kalkan” eylemi.)

Eğitim SEN Merkez Kadın Sekreteri Sakine Yılmaz`a yöneltilen suçlamaların bir kısmı şöyle:

Prof. Büşra Ersanlı ile birlikte KCK`dan gözaltına alınmaları, PTT`nin önünde basın açıklaması yaparak ve kartpostal yollayarak protesto etmek… 4+4+4 eğitim yasasına karşı eylem düzenlemek, 8 Mart Kadınlar Günü`nde mitinglere katılmak. KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan’ın KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in duruşmasına katılması “Örgüt talimatı ile yapılan eylem” olarak değerlendiriliyor.

Tutuklanan arkadaşlarımızın yaptığı faaliyetler değil, sendikal haklar kapsamında yaptığımız faaliyetlerin sorgulanmasının asıl suç olduğu açıkça ortadadır. Evlerimizin, işyerlerimizin, sendikalarımızın, konfederasyonumuzun oluşturulan ‘suni suçlamalar ’ ışığında didik didik aranması asıl suçtur. Utanç verici sorgulamalar, asılsız iddianameler ile arkadaşlarımızın özgürlüğünün elinden alınması asıl suçtur.

Sözde yargı reformları ile katliam sanıklarını dışarı salarken, KESK yöneticisi ve üyesi arkadaşlarımızı demir kapılar ardında tutmaya devam etmekle suç işliyorsunuz. Bu durum isyanımızı daha da büyütüyor. Erkek adalet değil gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Bu düzene başkaldırdığımız için,

Adalet, eşitlik, özgürlük tutkusundan vazgeçmediğimiz için,

Erkek egemen sistemi yerle bir etme gücümüz görüldüğü için tutuklanıyor, yargılanıyoruz.

Geçmişten bugüne nice acılar çektik. Diri diri toprağa gömüldük, recm edildik, giyotinlerde, darağaçlarında can verdik, hapsedildik ama vazgeçmedik.

VAZGEÇMEYECEĞİZ.

YAŞASIN KADIN MÜCADELESİ YAŞASIN MÜCADELEMİZ

KESK’Lİ KADINLAR ONURUMUZDUR

KESK’Lİ TUTUKLULAR ONURUMUZDUR

 

 

 

                                                                               KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]