Hemşirelik Cinsel Obje Değil; Meslektir!

Facebook
Twitter
WhatsApp

İSTANBUL

 Hemşirelik Cinsel Obje Değil; Meslektir!

 8 Mart henüz geride bırakılmış ve 14 Mart Sağlık Haftası içinde bulunuyorken Sağlıkta Dönüşüm programının ve toplumsal cinsiyet rollerinin ortaya çıkardığı bin bir türlü sıkıntıyla baş etmeye çalışan Hemşireler, mesleklerinin ürün pazarlama amacıyla cinsel obje olarak kullanılmasıyla, bir kez daha sarsıldılar.

 Hemşirelik Mesleği, kadını cinselliğe indirgeyen ve ürünlerin satışında meta olarak gören piyasacı anlayış tarafından bugüne kadar onlarca kez kullanılmış ve bu durum hemşirelerin tepkisiyle karşılanmıştır. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde iç çamaşırı defilesinde Hemşire üniforması giydirilerek podyuma çıkan manken görüntüleri kamuoyuna yansımıştır. Bu tür davranışlarda bulunanlara; hemşireliğin insan ve toplum sağlığı için; hastalanma riskine rağmen zor koşullar altında hizmet sunan bir meslek olduğunu tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

 Sağlıkta dönüşüm programı saldırısıyla; görev tanımı belirsizleştirilerek her türlü angaryaya maruz kalan, fazla çalıştırılan, Aile Hekimliği ile adı elemana dönüştürülmeye çalışılan hemşireler, bir de kadın çalışan olarak çocuk bakımı ev içi işlerle baş etmeye çalışmaktadırlar. Piyasada ve toplumda kadın ağırlıklı mesleklere yönelik kadın bedeni üzerinden geliştirilen cinsel objeye indirgeme hali yeni bir durum değil, kapitalist sistemin ataerkil yapısından kaynaklıdır.

 Son dönemde toplumda gelişen muhafazakârlaşma ile hemşirelik mesleğinin kamuoyuna yansıyan bu görüntüleri kadının çalışma yaşamından uzaklaştırılmasında aile çevresi-toplum tarafından baskı aracı-bahane olarak da kullanılabilmektedir. Hükümet tarafından uygulanan politikalarla; kadın istihdamdan uzaklaştırılarak, çocuk doğurma-annelik ve ev kadınlığıyla sınırlandırılıp eve hapsedilmek istenmektedir. Bunun en son örneğini seçim çalışmaları için Afyon’un ilçelerini ziyaret eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu sergilemiştir. Eroğlu kendisinden iş isteyen kadınlara ‘Evdeki İşler Yetmiyor mu?’ cevabını vererek AKP’nin kadına biçtiği rolü açıkça ortaya koymaktadır.

 SSGSS yasasıyla; eve ya da kocaya bağımlı hale getirilmek istenen kadınların ağırlıklı olduğu mesleklere yapılan bu tür saldırılara karşı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak seyirci kalmayacağımızı, her türlü demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı buradan bir kez daha kamuoyuna ifade ediyoruz.

 Sağlıkta Dönüşüm Programı ile piyasalaştırılarak yok edilmek istenen Hemşirelik Mesleğinin gerçek değerine ulaşması ve meslek onurunun korunup geliştirilmesi için her türlü mücadeleyi geliştireceğimizi ifade ediyor, Hemşirelik mesleğine yönelik olarak yapılan bu tür davranışları kamuoyu nezdinde bir kez daha kınıyoruz. 19.03.2009 SES İSTANBUL ŞUBELERİ (Aksaray, Bakırköy, Kadıköy, Şişli,)

ANTALYA:

Hemşirelik Mesleği Cinsel Obje Değildir

Geçtiğimiz günlerde İstanbul  Grand Cevahir Otelde yapılan iç çamaşır defilesinde manken Tuğçe Kazaz’ın podyuma hemşire formasıyla çıkartılarak  ürün tanıtımı yapmasına SES Antalya Şube Sekreteri Şükran İçöz sert tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan SES Antalya Şube Sekreteri Şükran İçöz, magazin medyasında özellikle “Hemşire Tuğçe “diye sunulan görüntülerin bütün meslektaşlarınca tepki ve öfkeyle karşılandığını söyleyerek, hemşirelik cinsel obje değildir, dedi.

İçöz, açıklamasında SES Antalya Şubesi olarak Sağlıkta Dönüşüm Programı ile piyasalaştırılarak yok edilmek istenen Hemşirelik Mesleğinin gerçek değerine ulaşması ve meslek onurunun korunup geliştirilmesi için her türlü mücadeleyi geliştireceklerini söyleyerek, hemşirelik mesleğine yönelik olarak yapılan bu tür davranışları kamuoyu nezdinde bir kez daha kınıyoruz dedi.

 

 

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]