[vc_custom_heading text=”KADRO TALEBİ VE İSTAHDAM KANUN TEKLİFİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ” font_container=”tag:h3|text_align:center|color:%23ffffff” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1597824155427{padding-top: 3px !important;padding-right: 3px !important;padding-bottom: 3px !important;padding-left: 3px !important;background-color: #1e73be !important;}” link=”url:https%3A%2F%2Fses.org.tr%2F2020%2F07%2Fkadro-talebi-ve-istahdam-kanun-teklifi%2F||target:%20_blank|”]

GENEL GEREKÇE

Kamu hizmeti kamuda görev yapan kamu görevlileri eli ile verilmektedir. Bu genel kural Anayasa’da yazılmasına rağmen, neoliberal politikaların etkisi ile kamu hizmetleri giderek özelleştirilmiş, sağlık ve sosyal hizmet alanı gibi tamamen özelleştirilmeyen hizmetlerde ise kısmi özelleştirmeler yolu ile bu hizmetler piyasaya açılmıştır. Bununla beraber sağlık ve sosyal hizmetleri veren emekçilerin farklı istihdam biçimlerinde ve güvencesiz olarak çalıştırıldıkları bir süreç başlatılmıştır.

Türkiye’de sağlık ve sosyal hizmetler hem kamu alanında hem de özel alanda verilen hizmetlerdir. Özel sektör tarafından verilen hizmetler zaten iş ve özel hukuk hükümlerine tabidir. Ancak, kamu tarafından verilen sağlık ve sosyal hizmetlerindeki görev yapan emekçilerin kamu hizmeti veren görevliler olduğu gerçeği ile hareket edilmeli ve bu emekçiler güvenceli kadrolu olarak istihdam edilmelidir. Bu durum hizmetlerin bir bütün olarak ekip anlayışı içinde verilmesinin de bir gereğidir.

DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]

Skip to content