“Vergide Adalet” Eylemleri 17. Haftasında: Çalışanların Vergi Yükünü Azaltmak Yerine, Halkın Sırtına Yeni Vergiler Yüklemeyi Kabul Etmiyoruz!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB AHEK)’nun başlattığı, illerde sağlık emek-meslek örgütlerinin de katılım sağladığı “Aile Hekimliği ve Sağlık Çalışanları Vergide Adalet İstiyor” başlıklı eylemler, 17. haftasında devam etti. Aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları basın açıklamaları düzenledi, pankartlar ve dövizler taşıdı, kokartlar taktı.

“Vergide Adalet” eylemleri, ASM’ler için vergi kesintileri yıl içinde sabit kalana ve kesinti oranı üst sınırı %15 olana dek her çarşamba sürecek.

İllerde okunan basın açıklaması şöyle:

Vergiyi Kimin Ödemediği Belli!

Çalışanların Vergi Yükünü Azaltmak Yerine, Halkın Sırtına Yeni Vergiler Yüklemeyi Kabul Etmiyoruz!

Bugün 3 Temmuz Çarşamba. 17 haftadır “Vergide Adalet” istiyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki ay önce “Vergide Adaleti sağlayacağız” diye demeçler verdi. Şimdi de “Çok kazananları buradan uyarıyorum; vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız” derken kastettiğinin motokuryeci, evinin kapısında elleriyle örgü ören, bahçesindeki inciri satan vatandaş olduğu anlaşılıyor.

Mehmet Şimşek’in vergi paketi içeriğinde, hafta sonu balık tutandan alınacak yeni vergiler, hekimlerden alınacak ek vergiler olması, çalışanlardan alınan yüksek vergi kesintilerini adaletsizliği şaşırtıcı olmamıştır.

Toplanan Vergiler Halkın Refahı İçin Harcanmıyor

12 aylık TÜİK enflasyonu %71.

Açlık sınırı 18.979 TL.

Asgari ücret 17.002 TL.

Hükümetin yeni ek vergilerle toplayacağı gelirlerle ücretiyle nefes aldırmayı düşünmediği gibi asgari ücretin yüksek olduğu açıklamaları toplumda şaşkınlık yaratmıştır.

Kimlerden Vergi Alınmadığını Biliyoruz

Yaklaşık %70’i şirketlere ait 2,2 trilyon TL vergiden vazgeçen, devasa kâr açıklayan şirketlerin vergilerini affeden, bir başına geçinmeye çalışan balıkçısından doktoruna, boyacısından motokuryesine yeni vergiler getiren programın tercihi kolayca anlaşılıyor.

Bir Daha Soruyoruz:

Çalışandan %15, şirketlerden %15 vergi alsanız ülkenin vergi gelirleri kat be kat artacak. “Vergide adalet” diyerek yoksul halkın cebinden söküp devasa kâr elde eden şirketlere vergi harcaması adı altında kaynak aktarmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Özel hastaneler %10, şehir hastaneleri sıfır vergi verirken; burada çalışan hekiminden hemşiresine, güvenliğinden sekreterine tüm çalışanlardan %35 vergi kesmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?

Çalışandan ve Yoksuldan Alınan Vergilerden Vazgeçin!

Bizler her gün halkın yoksullaştığını ve dayanma gücünün kalmadığını görüyoruz. Halkın sırtına yeni ek vergiler yerine vergide adaleti sağlamaya çağırıyoruz. Hepimizin sağlığı için bu ay çalışma süresini uzattığınız TBMM’de vergide adaleti sağlamaya çalışacak mısınız?

Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor. Kesinti oranları yılsonuna doğru %35 civarına çıkıyor. Bu adaletsizliğe ve eşitsizliğe itirazımızı sürdürmek, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla %15 vergi kesintisi yapılsın talebimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak 17 haftadır sürdürdüğümüz “Vergide Adalet İstiyoruz” eylemlerimiz her çarşamba olduğu gibi taleplerimiz karşılık bulana dek sürecek.

Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları için sürdürdüğümüz mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.

Saygılarımızla.

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]