SES DİYARBAKIR ŞUBESİ CİNSEL İSTİMARA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ergani Devlet Hastanesi’nde engelli personelin cinsel istismara maruz bırakılmasına sivil toplum örgütleri ve halk büyük tepki gösterdi.

KESK Amed Şubeler Platformu Bileşenleri, Diyarbakır Tabip Odası, Mezopotamya Psikologları Amed İnisiyatifi ve Zihinsel Engelliler Derneği üye ve yöneticileri, Ergani Devlet Hastanesi’nde çalışan B.E ile E.K’nin hastane çalışanı zihinsel engelliye cinsel istismarda bulunmasını protesto etti.

Hastane önündeki eyleme kaymakamlık tarafından OHAL’i gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Ancak grubun tepkisi üzerine kısa süreli gerginliğin ardından açıklama hastane önünde yapıldı.

Protesto eylemine katılan cinsel istismara maruz bırakılan hastane çalışanının ailesi, hastane çalışanları ve yüzlerce yurttaş, “Çocuk istismarlarını aklatmayacağız”, “Tecavüze sesiz kalmak ortak olmak demektir”, “Tecavüz bir savaş politikasıdır”, “Bir kereden bir şey olur, koruma aklama yargıla” ve “Erkekliğiniz batsın” dövizleri taşıdı.

Hastane önünde açıklama yapan SES Ergani Temsilcilik Eşbaşkanı Roza Bilir, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana sosyal ve eğitim politikaları çerçevesinde desteklediği vakıflar ile kadını ve çocuğu ayrımcı bir zihniyetle cinsel şiddete ve istismara zemin hazırlayarak suç işlediğini kaydetti.

‘ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜYOR’

İktidarın istismara ilişkin etkin bir soruşturma yürütmediğini belirten Bilir, istismarcıları cesaretlendirildiğini Şakran Cezaevi, Derik, Batman ve birçok yerde gördüklerini hatırlattı. Türkiye’de her gün yeni bir istismar vakası ile uyandıklarını söyleyen Bilir, Ergani’de yapılan cinsel istismarın kendilerini derinden sarstığını belirtti. Bilir, istismarın açığa çıkmasıyla birlikte B.E.’nin suçunu itiraf etmesi sonucu tutuklandığını ancak E.K’nin ise serbest bırakıldığını aktardı. Bilir, E.K.’nin daha önce de hastanede cinsel istismarla suçlandığını belirterek, buna karşın E.K. ile ilgili bir işlem başlatılmadığını soruşturmaya tabi tutulmayarak tekrar personel şefi olarak görevlendirildiğini kaydetti.

‘OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Bilir, şöyle konuştu: “Toplum nezdinde özelikle devlet kurumlarında taciz ve tecavüz vakalarının olması devlet kurumlarına olan güveni zedelemektedir. Taciz ve tecavüz suçu işleyenler cezasız kaldığı takdirde bu ve buna benzer olaylar daha çok yaşanacaktır. Ayrıca faillerin istismarı ve hastane yönetiminin ihmali bulunmaktadır. Suçlular bir an önce cezalandırılmalı. Bu konuda hastane yönetimine Sağlık Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı göreve çağırıyor. Olayın takipçisi olacağız.”

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]