Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Gaziantep’te 54 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısını protesto etti.

Attalos Meydanı’nda toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri saldırıyı protesto eden sloganlar attı. Grup adına basın açıklamasını KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa AYAR yaptı.

KATLEDİLDİK!.. HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN!

20 Ağustos gecesi siyasal ve toplumsal yaşamımıza zifiri bir karanlık gibi çöktü! Antep Şahinbey ilçesi Akdere mahallesinde yapılan bir düğünde vahşet örgütü IŞİD’in gerçekleştirdiği alçakça saldırı antalyagaziantepkatliamikinama1sonucunda en az 54 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, onlarca insanımız da yaralanmıştır.
Hepimizin başı sağolsun…
Hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını yürekten paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Umudu, yaşama sevincini ölümle teslim almaya çalışan bu karanlık zihniyet, tarih boyuncu hep yenilmeye mahkum olmuştur; bir kez daha yenileceğine olan inancımız tamdır.

Değerli Basın Emekçileri;
Katliam, bağıra bağıra geldi. Devletin 10 Ekim’le ilgili hazırladığı iddianamede, IŞİD’in kürt düğünlerini kana bulamak için “Emir”lerinden izin istediği bilgisi yer almıştı. Eli kanlı katiller, emri gecikmeli olarak da olsa yerine getirdiler.

Bu katliam, daha öncekiler gibi Suriye yangınının parçasıdır. Ülkemizi cihatçılarla kol kola Suriye savaşının parçası haline getiren AKP iktidarı, daha öncekiler gibi bu katliamın da sorumlusudur. Gaziantep, AKP’nin bilgisi dahilinde, göz göre göre IŞİD’in Türkiye’deki merkez üssü haline getirildi. IŞİD çeteleri Gaziantep’de devlet desteğiyle, aleni biçimde örgütlendi, mahallelerde hakimiyet kurdu. Paris katliamı sonrasında Gaziantep’de kutlama yapan IŞİD’e göz yumanlar, bu ülkeye ve halka karşı işledikleri suçlarının hesabını verecektir.

Suriye ve ülkemizde dökülen her damla kanda AKP ile birlikte ABD emperyalizminin de sorumluluğu vardır. Suriye’yi etnik ve mezhepsel temelde parçalayan, iç savaşı kışkırtan ABD emperyalizmi bölgemizden ve ülkemizden defedilmediği sürece de bu kan akmaya devam edecektir.

Değerli Basın Emekçileri;

Her IŞİD saldırısından sonra AKP yetkililerinin ve yandaş medyanın ısrarla birçok örgütü sayarak “kokteyl örgüt” üretmesi tamamen bir algı yönetimidir ve IŞİD’e yönelik tepkileri minimal düzeye indirme amaçlıdır.

Endişemiz odur ki, AKP-Erdoğan iktidarı, bu tür katliamları bahane ederek OHAL ve dikta rejimini kalıcı hale getirmeyi,  meşruluk kazandırmayı amaçlamaktadır. OHAL ve dikta rejim katliam üretirken, katliamlarla da OHAL ve dikta rejimi kalıcılaştırılmaktadır. Yapılması gereken OHAL rejimini kalıcılaştırmak değil, birlikte yaşam ve eşit yurttaşlığa dayanan demokratik çözümleri ortaya koymak, savaş politikalarında ısrardan vazgeçip barışın sesini yükseltmektir.

Bu nedenle birlikte yaşam imkanlarını tahrip eden, şiddet ve savaşı derinleştiren bu saldırıları kimden gelirse gelsin kabul etmiyor ve lanetliyoruz.

ARTIK YETER!

Emekçilerin ve halklarımızın kanı üzerinden hesap yapmayın, çocuklarımıza, gençlerimize daha fazla kıymayın!

Bir kez daha Gaziantep’teki alçak saldırı sonucu yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

İLETİŞİM: SES – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası
Çankaya, Kızılay, Necatibey Cad. No:82 D: 4, 06420 Ankara Telefon: (0312) 232 61 22 e-Posta: [email protected]